OSP JONIEC
Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Jońcu
Członkowie Zarządu OSP
- Prezes Adam Brzeszkiewicz
- Wiceprezes-naczelnik Kamil Celian
- Wiceprezes Piotr Przygódzki
- Z-ca naczelnika Mariusz Kowalski
- Sekretarz
- Skarbnik Hubert Brzeszkiewicz
- Gospodarz Arkadiusz Pierzchała
Członkowie Komisji Rewizyjnej OSP
- Przewodniczący Ireneusz Raźny
- Członek Wiesław Czerniakowski
- Członek Marcin Sztabnik
Stan po Walnym Zebraniu Sprawozdawczo-Wyborczym w dniu 26-06-2021r.
Historia OSP
Historia OSP Joniec sięga roku 1928. Według zapisów w księgach parafialnych z inicjatywy ówczesnego Ks. Proboszcza i miejscowych gospodarzy Józefa Szachowicza oraz Ignacego Cywińskiego w roku tym powołano Straż Ogniową. Ks. Proboszcz został jej pierwszym Prezesem.
Wyposażenie stanowiły: sikawka ręczna z wężami, drabina, bosaki, topory, mundury i hełmy oraz beczka na kołach o pojemności 300 litrów, ciągnięta przez jednego konia. Z inicjatywy miejscowych gospodarzy w 1930 roku zakupiono wóz 2- konny przystosowany do przewozu pompy, pozostałego sprzętu i strażaków. Wcześniej korzystano z prywatnych zaprzęgów gospodarzy. Sprzęt przechowywano w pomieszczeniu gospodarczym Urzędu Gminy.
Zdjęcie Ks. Proboszcza Zygmunta Serejko
pierwszego Prezesa OSP Joniec
Planowano budowę remizy na placu przekazanym przez wspólnotę wiejską w 1936 roku. Z funduszy uzyskanych z kwest i organizowanych zabaw tanecznych zakupiono materiały budowlane. Wybuchła wojna i materiały uległy zniszczeniu. Przez lata okupacji niemieckiej działalność była zawieszona, a sprzęt przechowywali mieszkańcy Jońca w swoich zabudowaniach.
Większość sprzętu przechował pełniący w latach 1930-1939 funkcję Naczelnika druh Władysław Karasiewicz. Po wojnie wznowiono działalność. Reaktywacją działalności zajęli się: Władysław Karasiewicz, Stefan Krzemiński, Adam Tarwacki , Czesław Głażewski, Leon Maślanko, Stanisław Gwiazdowski, Stanisław Brzeszkiewicz. Z ich inicjatywy przy ogromnym zaangażowaniu członków i społeczeństwa oraz wsparciu finansowym władz Gminy i GS”SCH” w latach 1948-1949 udało się w czynie społecznym wybudować budynek remizy.
Prezesami w latach 1945-1953 byli Wacław Dworakowski a następnie Tadeusz Majewski. W 1953 roku Prezesem został Stefan Brzeszkiewicz. W 1965 roku wybudowano garaż na dwa stanowiska i pozyskano z Komendy Powiatowej PSP w Płońsku samochód skrzyniowy marki Lublin. Samochód ten zmieniono w 1971 na „ŻUK” z przyczepką bębnową na węże W-75. W 1973 roku Prezesem został Edward Zgrzębski.
W następnym roku wykonano ogrodzenie placu strażackiego z siatki na podmurówce. Odnowiono pomieszczenia remizy i zaczęto czynić przygotowania do jubileuszu 50-lecia. Z inicjatywy społeczności , dzięki wsparciu władz Gminy w 1978 roku , dla uczczenia 50-ciu lat działalności, jednostkę uhonorowano ufundowaniem Sztandaru i odznaczono Złotym Medalem „ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA”. Uroczystość wręczenia Sztandaru odbyła się w maju 1979 roku.
Opracował
Wojciech Janiszewski